تحلیلی بر آخرین تحولات مصر

 

تحولات مصر ،شاید مهمتریم موضوع خبری سایتها و وبلاگها باشد و به همین دلیل تحلیلهای زیادی وجود دارد که شاید اکثر آنها شبیه به یکدیگر هستند و هم متناقض!

اما با فرض گذاریهای ساده میتوان قضایای مصر را تحلیل کرد،مهمترین فرض این است که مبارک رفتنی بوده و هست،هنوز خود مبارک اعلام کناره گیری نکرده،این بدان معناست که هنوز سناریو غرب برای مبارک تکمیل نشده یا حداقال زمانی لازم دارد تا این روند به نفع غرب خاتمه یابد. البته امکان دیگری که وجود دارد که چندان بعید هم بنظر نمیرسد،ممکن است که هنوز بازیگران سابق این نمایش راضی به ترک این ماجرا نیستند،یا کارگردانان با هم اختلاف دارند،مثلا ممکن است غرب با توجه به تجربه بختیار به این نتیجه رسیده باشد که حکومت نظامیان و کودتا  مانند رئیس ستاد مشترک ارتش مصر یا یکی از ژنرال های ارتش مبارک می تواند به نفع منافع آمریکا و اسرائیل باشد و از طرف دیگر اسرائیل و برخی از تحلیلگران وزارت خارجه امریکا به این نتیجه رسیده باشند که وجود یک فرد اطلاعاتی و بدون داشتن لباس نظامی نظیر سلیمان می تواند این ریاست مادام العمر را بدست گیرد.

از طرفی این موضوع که  مبارک هنوز در مصر است یا نه ،کار را پیچیده میکند،چون اگر مبارک رفته باشد،این چند روز فرصت مناسبی برای تحلیلگران آمریکایی و اسرائیلی بوده تا بتوانند سناریو خود را اجرا کنند و فی الواقع ما  درون بازی رسانه ای غرب قرار گرفته ایم.

اسرائیل خواهان حکومت سلیمان است،چون او هم تجربه اطلاعاتی خوبی دارد و از همه اینها مهمتر،او از مبارک اسرائیلی تر است!حکومت های عربی هم خواهان عدم تنش مجدد در مصر هستند ، تا در سایه حکومت دوباره یک دیکتاتور،نظام های رو به زوال خود را نجات دهند.

احتمال حضور یا فرار مبارک به کشور های عربی بیشتر از کشور های اروپایی است،زیرا با تحت تعقیب اعلام کردن مبارک ،آنها برای ژست حقوق بشری خود،مجبور به دستگیری او هستند.

از طرفی کشور عربی که میزبان فرعون مصر است،باید کشوری باشد که تنش زیادی با مردم خود نداشته باشد یا سیستم امنیتی آن تمام صداها را خفه کرده باشند(مانند عربستان)،چون حفظ نظام خود را از کمک به دوست قدیمی خود،اولاتر میدانند(همانطور که آمریکا با شاه ایران رفتار کرد) . کشورهای آمریکای جنوبی که با ایران رابطه صمیمانه ای ندارند،همانند زمان فرار شاه مخلوع ایران میتواند گزینه مناسبی برای فرار مبارک باشد.

البته سوال مهم این است،بعد ار اینکه مبارک رفت،برای قیام مردم مصر چه اتفاقی پیش خواهد آمد،آیا به انقلاب ختم خواهد شد یا خیر!؟

این هم به برخورد مردم مصر و بصیرت آنان بستگی دارد هم به رفتار غرب و اشتباهات تاکتیکی که آنها انجام دهند.در صورت به روی کار آمدن سلیمان،به دلیل کارهای اطلاعاتی و سابقه او،احتمال دستگیری های گسترده و محاکمه فوری سران اعتراضات وجود دارد،یا با حربه های سیاسی-امنیتی اقدام به منحرف کردن خواسته ها و معرفی کردن افراد دسته دوم و احتمالاً دست نشانده،به عنوان سران مردم معترض،اقدام به تغییر نرم سیاسی مورد دلخواه آمریکا دست بزند.

سلیمان ممکن است با پناه بردن به علمایی که درک و بینش سیاسی ندارند و استفاده ار نفوذ عربستان روی علما،دست به رویارویی مردم با مردم کند،که با توجه به مشکلات اقتصادی به وجود آمده برای بخشی از مردم مصر ،از آنان استفاده کرده و نتیجه باخت_باخت را برای قشر های رودرروی مردم مصر رقم بزند.

اما اگر یک فرد درجه دار ارتشی روی کار بیاید،احتمال تجربه آنچه که در شیلی رخ داد وجود دارد،که این رویه منجر به کشتارهای زیاد مردم و سربه نیست کردن رهبران اخوان المسلمین خواهد شد.

اما اگر مردم مصر با هوشمندی و استفاده از خبرنگاران و تصاویر ارسالی از مصر ،جو و خواسته جهانی برای سرنگونی نظام مبارک ورا به غرب تحمیل کند،میتوان به از بین رفتن حکومت و نظام مبارک امیدوار بود.

در صورت ورود ارتش به اعتراضات،این کلیپ ها و تصاویر ارسالی هستند که تبدیل به سلاح مردم مصر خواهد شد و مردم با ایستادن بر خواسته های خود و انتخاب اخوان المسلمین به عنوان رهبر اعتراضات و عدم مذاکره با عوامل دست نشانده،پیروزی انقلاب آنان تحقق خواهد یافت. حضور همه مردم و عدم راضی شدن به وضع موجود میتواند مصر بعد از مبارک را به ایران سال 57 نزدیک کند.

 

 

 

/ 1 نظر / 23 بازدید

یه پیشنهاد دارم واست: اسم وبت رو بذار دل نوشته های یه حیوان عقده ای .من این نظرو واسه لینکی که عکس دو شخصیت با شعور این مملکت گذاشتی میذارم بهتره واسه همه لینکات نظر دهی رو فعال بذاری لجن