ابطحی و اعتراف زیر شکنجه!؟

پس از آنکه محمدعلی ابطحی ادعای برخی رسانه‌های بیگانه مبنی بر خورانده‌ شدن قرص‌های خاص به وی برای ایراد برخی اعترافات را رد و آن را یک طنز توصیف و تأکید کرد اظهاراتش در دادگاه حاصل یک ماه فکر و باورهای درونی‌اش بوده است که آن‌ها را با شجاعت بیان کرده است، همسر وی بار دیگر ادعای تحت فشار بیان شدن اعترافات ابطحی را مطرح کرد.

به گزار رجانیوز، خبرگزاری آسوشیتدپرس از بیروت گزارش داد‏:‏ همسر معاون رییس‌جمهوری پیشین ایران که به دلیل ناآرامی های پس از انتخابات تحت محاکمه است، اعلام کرد اعترافات وی که از تلویزیون پخش شد، تحت فشار از او گرفته شده است‏.‏

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فهیمه موسوی نژاد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت‏:‏ اعتراف‌گیری به زور نشان از ضعف حاکمان ایران دارد و اینکه آنها کاملاً خلع سلاح هستند‏.‏

موسوی نژاد ادامه داد‏:‏ شخصاً اعتقاد دارم آنچه که وی به دلیل آنچه بر سرش آمده است، اینچنین سخن گفته است‏.‏

اما ابطحی از عوامل مؤثر در اغتشاشات اخیر که روز شنبه در دادگاه به برخی از مسائل پشت پرده این اغتشاشات اعتراف کرده بود، یکشنبه شب نیز طی گفتگویی با خبرنگار صداوسیما که طی گزارشی از بازخورد دادگاه شنبه در رسانه‌های داخلی و خارجی پخش شد، به برخی از شبهات و ادعاهای وارده از سوی رسانه‌های بیگانه و همچنین برخی از رسانه‌های داخلی پاسخ داد.

ابطحی با بیان اینکه علاقه‌مند بودم در این دادگاه صحبت کنم، چون نمی‌خواستم در زندان صحبت کنم، اظهار داشت: دادگاه برای من فرصت خوبی بود و نکاتی که خواندم، یادداشت‌هایی بود که خودم با دست خودم نوشته بودم.

این عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز با تأکید بر اینکه خودم درخواست صحبت در این دادگاه را داده بودم، اظهار داشت: از این جهت درخواست صحبت در دادگاه را دادم که این دادگاه فرصت خوبی بود تا در آن بتوانم حرف بزنم، چرا که در این دادگاه رسانه‌ها حضور داشتنتد و می‌توانستم از این فرصت برای مطرح کردن دیدگاه‌های خودم استفاده کرده و در حقیقت شجاعت خودم را در منصه ظهور برسانم و بعداً هم روی این سخنانم مقاومت می‌کنم.

ابطحی در پاسخ به این سؤال که آیا فکر نمی کنید عجله کرده‌اید و بهتر نبود بیشتر فکر کنید؟ با طرح این پرسش که چرا احساس می‌کنید، عجله است؟ تصریح کرد: من احساس می‌کنم فرصتی بود تا در این فرصت دیدگاهایمان را مطرح می‌کردیم و سخنانی که در این دادگاه مطرح کردم، دیدگاه‌هایی بود که شخصاً بیش از یک ماه بود که باور درونی‌ام شده بود و می‌خواستم جایی پیدا کرده و این دیدگاه‌هایم را مطرح کنم.

وی در ادامه در خصوص ادعاهای رسانه‌های بیگانه و برخی از شخصیت‌ها همچون شیرین عبادی مبنی بر اینکه وی و عطریانفر تحت شکنجه چنین سخنانی را در دادگاه مطرح کرده‌اند، با تأکید بر اینکه "زندان بد است ولی واقعا به ما در زندان بد نگذشته است"، اظهار داشت: انصافاً در درون زندان خدمات و رفتار و گفتمان و گفت‌وگوها بسیار خوب بود، یعنی من با بازجویم دوست بودم؛ به دلیل اینکه او نیز فهم و شعور دارد و می‌نشستیم با یکدیگر حرف می‌زدیم و استدلال و گفت‌وگو می‌کردیم.

این عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون همچنین در خصوص ادعایی که در رسانه‌های بیگانه و برخی از سایت‌های اپوزیسیون مطرح می‌شود، مبنی بر اینکه "قرص‌هایی را به ابطحی می‌دهند که او را به هپروت می‌برد و او در چنین حالتی حرف‌هایش را می‌زند"، با اشاره به اینکه من امروز نزدیک ظهر شنیدم که چنین بحث‌هایی مطرح شده است، تأکید کرد: اما این بحث واقعاً هم توهین به فهم مردم بود و هم توهین به ما بود؛ چرا که حداقل خود من جدی‌ترین مباحث را درباره به مسائل سیاسی کشور، وضعیت فعلی کشور و نوع نگاهم نسبت به مسئله تقلب و اتفاقاتی که بعد از انتخابات رخ داد و همچنین آسیب‌های که که کشور دید، مطرح کردم و اینها استدلال‌های روشنی بود که از طرف من آنجا ارائه می‌شد و اتفاقاً بخش‌هایی از این استدلال های روشن را قبل از زندان نیز مطرح کرده بودم. چون دیدگاهم راجع به به موسوی از قبل از زندان مقداری متفاوت بود و در انتخابات نیز طرفدار ایشان نبودم.

ابطحی ادامه داد: یادم هست که بخشی از این مباحثی را که در دادگاه مطرح کردم، به بازجویم نشان داده و گفتم که من حدود 20 الی 25 موضوع را خیلی دوست دارم که راجع به به آنها مطلب بنویسم. این موضوعات را در کاغذی نوشته‌ام، ولی چون در زندان است، دوست ندارم از زندان چیزی بنویسم و هر کسی هم که از داخل زندان چیزی نوشته، نسبت به او انتقاد کرده‌ام، لذا اگر روزی آزاد شوم، این کاغذها را به من بدهید تا این مطالب از یادم نرود و من آنها را مطرح کنم؛ اما دیروز در صحنه دادگاه چون دیدم، اینجا زندان نیست و جای متفاوتی از زندان است، خلاصه‌ای از آن نظریاتی که چندین وقت و چندین هفته تیترهایش را آماده کرده بودم، به عنوان مطالبی که فکر پتشتش بود، مطرح کردم.

ابطحی در خصوص مباحث مربوط به خوراندن قرص‌های روانگردان به وی برای ایراد برخی سخنان در دادگاه تأکید کرد: این مطلبی که مطرح شده، بیشتر به یک طنز شبیه است؛ چرا که من در دادگاه مباحث جدی‌ را مطرح کردم و امروز در این مصاحبه اعلام می‌کنم، هر کسی نسبت به آن عناوینی که من مطرح کردم، پاسخی دارد پاسخش را ارائه کند و من انشاء الله اگر بیرون آمدم، به آنها جواب می‌دهم.

ابطحی در بخش دیگری از این گفت‌وگو، در پاسخ به این سؤال که اگر زندان بیرون بروید، چه مطلبی در وبلاگتان می‌نویسید؟ گفت: 20 موضوع هست که من بنا به دلایلی خفیف‌ترین آنها را در جلسه دادگاه دیروز مطرح کردم و امیدوارم کاملش را در وبلاگم بنویسم.

وی ادامه داد: جمله‌ای که می‌خواهم بعد از آزادی‌ام در وبلاگم بنویسم، این است که من اگر چه در زندان هم بوده‌ام، اما هیچ یک از خوانندگان وبلاگ من حق ندارد، مرا خارج از این نظام تلقی کند.

ابطحی در پخش پایانی این گفتگو با بیان اینکه باورم این نیست که صحبت‌های دیروز ما عکس العمل منفی در جامعه داشته است، خاطرنشان کرد: ما استدلال‌های کاملاً قابل قبولی را در دادگاه مطرح کردیم و این مطالب حتی علیه خودمان و تاریخ و گروه و جریان خودمان که بخواهیم اعتراف کنیم، نبود بلکه ما یک مجموعه استدلال ارائه کردیم که فکر می‌کنم این استدلال‌ها در ذهن جامعه خواهد نشست.

/ 2 نظر / 26 بازدید
امین

(ما شما را آنگونه که می خواهید معرفی میکنیم) >>تبلیغات خود را به ما بسپارید<< گروه تبلیغاتی احتیاج دات کام بعد از درک وضعیت بسیار بد و نامطلوب اقتصادی واحساس نیازجامعه به یک وب سایت تبلیغاتی اقدام به طراحی و ایجاد سایتی به همین عنوان با نام www.ihtiyaj.com نموده است. بدین وسیله از تمامی کسبه،کارفرمایان،مدیران کارخانه جات وشرکت های دولت و خصوصیحتی دانشجویان وب نویسان و وب مسترها دعوت می شود تا محصول،کالا و یا خدمات و یا سایت یا وبلاگ خود را فعلا بصورت رایگان در وب سایت www.ihtiyaj.com معرفی و تبلیغ کنند. >>تبادل لينك با وبسايت ها و وبلاگها<< سايت تبليغاتي احتیاج دات کام در نظر دارد با سايتها و وبلاگها با هر رتبه و تعدادبازدیدکننده ای تبادل لينك داشته باشد . اگر تمايل به تبادل لينك با سايت احتیجاج دات کام را داريد لينك ما را با عنوان"تبلیغات اینترنتی به شیوه نوین"به آدرس *www.ihtiyaj.com* درسايت خود لينك كنيد سپس{عنوان لينك و آدرس سايت يا وبلاگ}خودتان را ازطريق *فرم تماس باما *بفرستيد تا شما را در صفحه اول سایت لینک نماییم. با تشکر از حسن انتخاب شما: مدیر سایت

ایرانی

فقط میخواستم بت بگم نظراتت و تحلیلات یه مشت اراجیف و چرندیات بیشتر نیست که فقط خودته 7-8 تا کوته فکر مثل خودت قبول دارن خاک بر سرت