انقلاب ناکام مخملی در ایران-2

روزنامه امریکایی "وال‌استریت ژورنال" با ارائه پیشنهادهایی به اوباما از وی خواست تا از موج بوجود آمده در ایران نهایت استفاده را ببرد.

 

 

 

 

 

 

 این روزنامه خطاب به رئیس‌جمهور نوشت: اوباما باید مانند دخالت امریکا در اغتشاشات سال 2008 تبت، انتخابات ریاست جمهوری سال 2005 مصر و حمله روسیه به تاجیکستان، در خصوص مسائل ایران نیز دخالت کرده و از این موقعیت به‌دست آمده نهایت استفاده را بکند. (عکس متعلق به وال‌استریت ژورنال)

وال‌استریت ژورنال در ادامه 5 پیشنهاد استراتژیک را که در انقلاب های مخملی و براندازی های نرم مورد استفاده قرارمی گیرد، مطرح می‌کن.

این روزنامه در تشریح پیشنهاد اول می‌افزاید: اوباما باید با میرحسین موسوی ارتباط برقرار کرده و نکات مورد نظرش را در این موقعیت بیان کند. وی باید از تجربیات سال‌های قبل استفاده کرده و بر این موج به‌وجود آمده سوار شود. دولت اوباما با هوشیاری و زیرکی کامل توانست جو بایدن، معاون خود را به لبنان فرستاده و ائتلاف مخالف حزب الله را تحریک کرده و علیه آنها اقدام کند.

وال‌استریت ژورنال پیشنهاد دوم خود را توضیح داد: اوباما باید یک پیغام دیگر نیز برای مردم ایران بفرستد، ولی این دفعه وی باید مردم را راضی کند که دولت ایران قادر نیست کاری بکند. وی باید آن‌ها را برای اغتشاش بیشتر ترغیب کند، به مردم ایران بگوید که امریکا به مردم ایران کمک خواهد کرد و به اصلاح‌طلبان، تجار و دیپلمات‌ها کمک مالی خواهد کرد. کلید اصلی آن است که به اصلاح طلبان کمک شود و به آنها بگوید که تا چه حد امریکا می تواند به آن‌ها کمک کند و پشتیبان آنها خواهد ماند.

دو نویسنده این روزنامه با تأکید بر اینکه "انقلاب نارنجی سال 2004 در اوکراین یک الگو است"، خاطرنشان کردند: در آن مدل، غرب به معترضان پیوست و از آنها حمایت کرد که در مورد انتخابات تشکیک کرده و نتیجه انتخابات را نپذیرند. این امر در ایران باید به گونه ای باشد که نه تنها مردم را به عدم قبول نتایج ترغیب کند تا آن‌ها خواهان انتخابات مجدد شوند بلکه باید شرایطی اتخاذ شود که مانند اوکراین و شوروی سابق تمامی کاندیداها نیز در انتخابات شرکت کنند.

این روزنامه پیشنهاد سوم خود را تماس و تبادل نظر دائم و مستقیم اوباما با سفرای امریکا در اروپا و دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس و فراریان ضد رژیم خوانده و تأکید می‌کند اوباما باید از تمامی مخالفان ایران در سراسر جهان کمک بگیرد.

پیشنهاد چهارم این روزنامه افزایش چشمگیر پشتیبانی هرچه سریع‌تر مالی از "رادیو فردا" عنوان و اضافه شده است: از رادیوهای فارسی زبان تأثیرگذار هم باید استفاده کنند و از امکانات رادیو آزاد اروپا و رادیو آزادی حمایت کامل شود. رادیو فردا نیز با تحلیل‌ها و خبرهای خود کمک به‌سزایی در دستیابی به اهداف خواهد کرد.

وال‌استریت ژورنال در توضیح پیشنهاد پنجم نوشت: اوباما باید کمک کند که اصلاح‌طلبان ایرانی، معاندین و مخالفان، بتوانند رژیم را در زمینه عقیدتی به چالش بکشند، باید مانند براندازی که در لهستان کمونیستی در دهه 1980 انجام شد، دستگاه‌های فتوکپی و فاکس در اختیار مخالفان قرار داده شود. امروزه اصلاح‌طلبان نیاز مبرمی به شبکه اینترنت و دیگر وسائل ارتباط جمعی دارند و باید راه های دستیابی به اینترنت از راه دور را در اختیار گروه های اصلاح‌طلب قرار داد.

این روزنامه با تأکید بر اینکه باید کمک های مالی فراوانی در اختیار NGOها قرارداده شود تا صداهای بومی در رادیو، وبلاگ‌ها، کلیپ‌های ویدیویی و دیگر تولیدات رسانه ای در داخل کشور تولید شود. در همین زمینه باید امکانات ماهواره‌ای، شبکه های تلویزیونی و دسترسی به اینترنت هر چه بیشتر در اختیار مخالفان قرار گیرد.

نویسندگان روزنامه همچنین به اوباما توصیه کردند که با دعوت کردن از کمیته‌های رصد ماهواره‌ای زمین CEOs)،Facebook, Twitter, Google) به کاخ سفید و دیگر فعالان تأثیرگذار رسانه‌ای هرچه بیشتر با خود هماهنگ کند زیرا بسیاری از این کمیته‌ها به شدت از سوی اوباما پشتیبانی می‌شوند و آنها باید در این موفقیت سیاست خارجی سهیم شوند.

این روزنامه در پایان نیز تأکید کرد: اوباما همچنین باید با کمک نیروی نظامی و با استفاده ازامکانات" EC-130 "Commando Solo " که به‌عنوان مراکز سیار هوایی تلویزیون و رادیو استفاده کرده و این امکانات را در اختیار رهبران اصلاح‌طلب قرار دهد تا بتوانند به‌طور مستقیم با مردم صحبت کنند.

/ 0 نظر / 23 بازدید