گذری بر بیانیه 17 مهندس موسوی و اظهارات جدید آقای عطریانفر

وی هم‌چنین ابراز عقیده کرد: محور دیگری که در نقد جریان اصلاحات وارد است، این‌که به گونه‌ای اظهارات بیان و چیزهایی را از زبان و قلم ساطع کردیم که نمود آن تقابل با رهبری بود. در حالی که من بر این باورم که در ظرفیت ساختاری و قانونی، قانون و ولایت فقیه به هم پیوسته‌اند.

وی با بیان این‌که " سیاست‌های چندگانه در مورد برخی از مواد قانون اساسی، بی‌توجهی به برخی از اصول انقلاب و هم‌چنین موضوع حقوق بشر وارداتی به دلیل نوعی خودباختگی در مقاطعی وحدت ملی را تضعیف کرده است" گفت: جریان اصلاح‌طلب در فرآیند ارتباطات جهانی اسلام و حمایت از حقوق مستضعفان دچار انفعال شده بود و دشمنی آمریکا با ما و دشمنی ما با او و نیز نامشروع بودن رژیم اشغالگر قدس به نوعی مورد بی‌توجهی قرار می‌گرفت در حالی که همه و همه بر پایه منافع نظام بوده و هست و با واقع‌بینی سیاسی و موازین اسلامی کشورمان انطباق دارد و در عرصه سیاست‌ورزی نیز بسیار پرمعناست. اما جریان مورد اشاره من در هر دو زمینه دچار نوعی تسامح شده بود که امروز می‌تواند مورد نقد قرار بگیرد.

عطریانفر همچنین به بحث درباره دیپلماسی خارجی پرداخت و خاطرنشان کرد: دیپلماسی خارجی معتقد است آمریکا بر اصول جهان حاکم است و ما باید خود را با آن سازگار کنیم و همین اعتقاد ما در معرض خودباختگی قرار داد، در حالی که در خاورمیانه هرچند که اسراییل از نظر جغرافیایی با ما فاصله دارد، اما دشمن دیوار به دیوار اعتقادی ماست و قطعا از نظر مبانی ارزشی، نظام منزلتی فراتر از جغرافیای زمین دارد و این چیزی نیست که به سادگی بتوان از آن عبور کرد. متاسفانه در دوره سیاست‌ورزی این موضوع نیز تحت الشعاع قرارگرفت.

وی با بیان این‌که " در اینجا می‌خواهم به برخی از شعارها در حوادث اخیر اشاره کنم" ادامه داد: از جمله اگر بخواهیم شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران را کالبدشکافی کنیم، باید گفت ریشه‌ها و مبانی این شعارها در کانون ذهنی برخی از افراد شکل گرفته و ریشه در عدم باور و اعتقاد به دشمنی اسراییل با ایران دارد. اگر دشمن‌شناس باشیم، در عرصه سیاسی شعارهای انقلابی ما نیز متناسب با این شناخت صادر خواهد شد. متاسفانه جریانی که این شعار را می‌دهد نه تنها به دشمنی اسراییل اعتقادی ندارد، بلکه حرکت‌های حماس و حزب‌الله را زیر سوال می‌برد و این ناشی از فراموشی همان مبانی ارزشی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این‌که " سوءاستفاده بیگانگان از ساده‌اندیشی‌های سیاسی ماست" گفت: اگر به مجموعه آثار حضرت امام(ره) مراجعه کنیم، می‌بینیم که ایشان همواره تذکرات خود را نسبت به سوءاستفاده بیگانگان مطرح می‌کردند که البته این رویکرد به سخنان هوشمندانه حضرت امام(ره) در مقاطعی رنگ باخت و امروز در ناآرامی‌ها و اغتشاشاتی که رخ می‌دهد نوعی همراهی رهبران خصم جهانی و رسانه‌های بیگانگان را احساس می‌کنیم و این سوال مطرح است که آیا طبق فرمایشات امام(ره) این نوع همراهی مساله‌دار نباید ما را به هوش بیاورد و آن چنان موضع بگیریم که نیروهای دشمن نتوانند از آن استفاده کنند؟

این عضو حزب کارگزاران سازندگی با بیان این‌که " رهبری در حوزه سیاست خارجی بر سه اصل عزت، حکمت و مصلحت تاکید کرده‌اند" تاکید کرد: رهبری نظام فردی ادیب هستند و سه اصلی که ایشان فرموده‌اند بسیار قابل توجه است و در کنار هم معنا می‌یابد؛ اگر یک دیپلمات به اعتبار این‌که می‌خواهد از منافع ملی دفاع کند، این سه رویکرد را با هم در نظر نگیرد، به عزت ایران کمکی نکرده است. کما این‌که در دولت فعلی برخی از سیاستمداران می‌خواهند به عزت کشور کمک کنند، اما کلمه‌ای به حکمت و مصلحت نمی‌گویند و من به عنوان کسی که در مقام نقد عملکرد خود صحبت می‌کنم، می‌گویم؛ زمانی هم بود که رویکردی عزت‌مدارانه و از باب مصلحت‌اندیشی نداشتیم.

وی هم‌چنین به رابطه جمهوریت و اسلامیت نظام پرداخت و خاطرنشان کرد: امام(ره) فرمودند جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد. امروز هر دو این پدیده‌ها آسیب‌هایی را در کنار خود دارد. فراموش نکنیم که برخی شعارها تحت عنوان جمهوریت‌زدایی داده می‌شود و می‌خواهند حکومت اسلامی برپا کنند و نقش مردم را تشریفاتی مطرح می‌کنند و یا برعکس آن شعارهایی در زمینه اسلامیت‌زدایی گفته می‌شود با این هدف که در دنیا دیدگاهی وجود دارد که می‌خواهد جمهوریت را آن‌قدر بزرگ کند که اسلامیت را تحت شعاع قرار دهد. احساس من این است که اجحاف سنگینی در حق جمهوریت نظام صورت گرفته که یکی از مصادیق آن حوادث اخیر پس از انتخابات است.

وی افزود: انتخاباتی برگزار شد که می‌تواند در آن تخلفی نیز رخ دهد، اما قانون می‌گوید مکانیزم و سازوکار رسیدگی وجود دارد و اساسا پایبندی به قانون حکم می‌کند که اگر در رقابت انتخاباتی احساس کردید که حقی از ما ضایع شده با پرداختن به متن آن(قانون) به استیفای حق خود بپردازید. به نظر من انتخابات گذشته ما حضور شکوهمند مردمی و اقبال بسیار نیرومند آن‌ها به نظام بود که یک نقطه درخشان و خطیر محسوب می‌شود و نشان می‌دهد که نظام جمهوری اسلامی از حمایت مردمی قاطع برخوردار است.

عطریانفر ادامه داد: این انتخابات یک نکته را به کارگزاران نظام یادآوری می‌کند؛ کسانی که از طریق این انتخابات به قدرت رسیدند، تکلیف‌شان با حضور نیرومند مردمی مضاعف شده است و از این حیث باید بیشتر دقت کنند. از این حیث وقتی کلیت اقتدار تحت عنوان تقلب و تخلف زیر سوال می‌رود، بزرگترین ظلم به جمهوریت است. طرح شایبه‌انگیزی و ابهام‌آفرینی از موضعی صورت گرفته که همواره افتخارش پایبندی به قانون بوده است، البته بدان معنا نیست که کسی نباید به دنبال استیفای حق خود باشد، بلکه روی صحبت من با کسی است که با طرح بر هم زدن انتخابات و برگزاری دوباره آن می‌خواهد تعادل سیاسی را بر هم بزند.

وی خاطرنشان کرد: به نظر من به اعتبار این‌که جریان انتخابات در وزارت کشور و شورای نگهبان ـ که جایگاه و حجیت خود را دارند و کاندیداها نیز نمایندگانی از خود داشته باشند ـ پس از پایان یافتن اگر نقدی هم باشد، باید از طریق سازوکارهای قانونی دنبال شود. با وجود آن‌که پس از انتخابات در شرایطی ویژه‌ای بودم، اما متاسفانه شنیده‌ام که اعتراض قانونی انجام نشده و حتی با این‌که مجریان و ناظران ـ البته با تاخیر ـ درصدی از آرا را بازشماری کرده‌اند، متاسفانه همچنان این روند ادامه یافته تا جایی که موضوع انتخابات فراموش شده و بحث ثبات سیاسی آن هم به دلیل تندروی‌های غیرموجه مورد آسیب قرار گرفته است.

وی هم‌چنین به تضعیف انسجام اجتماعی در اثر حوادث اخیر پرداخت و با بیان این‌که " حیاتی‌ترین امر در یک جامعه اعتماد و انسجام اجتماعی است" ادامه داد: اعتماد در پرتو ثبات سیاسی، در درون حاکمیت و با هدف تقویت و وحدت ملی شکل می‌گیرد. این رابطه اعتمادآمیز و ضرورت حفظ وحدت امروز مخدوش شده که بخشی از آن برعهده قسمت رادیکال جریان اصلاح‌طلب است و موضع‌گیری برخی از احزاب و یا دیدگاه‌های شخصی افراد نه تنها وحدتی را تدارک نمی‌بیند، بلکه به انسجام اجتماعی نیز کمکی نمی‌کند و این کاهش اعتماد در میان مردم متقابلا به گستاخی و رفتارهای مدعیانه بدخواهان و بیگانگان ختم می‌شود که ایجاد بلوا و آشوب در مقاطعی در کشورمان ناشی از همین رویکرد است.

این عضو حزب کارگزاران سازندگی هم‌چنین از فرصت‌سوزی جریان اصلاحات انتقاد کرد و گفت: به نظر من ما در مقطعی قرار گرفته‌ایم که به دلیل آن‌که قدرت اهم و فی‌الاهم نداشتیم فرصت‌های تاریخی را از دست دادیم. در جریان اصلاحات کسانی که مدعیانه سخنانی را مطرح می‌کنند و احتمالا بخش رادیکال و محدودی هستند، با رفتاری فزاینده، رادیکالیستی فرصت حضور اصلاح‌طلبان را برای حضور رقابتی در عرصه قدرت از آنان سلب کرده‌اند.

وی افزود: ما در گذشته تحت تعابیر برخی از دوستان در یکی از گروه‌های سیاسی از جمله در پیش گرفتن سیاست‌های دوگانه، رفراندوم و تعابیری از این قبیل فرصت‌های ارزشمندی برای حضور معنادار سیاسی را از دست دادیم و این از جمله خسارت‌های مشهود و نامشهودی است که توسط برخی به جریان اصلاحات وارد شد و آثار آن را هم در برافروخته شدن آتش فتنه‌ای که کشور ما را گرفتار کرده می‌توانیم احساس کنیم.

وی با بیان این‌که " ممکن است جریان اصلاحات در دفاع از منافع نظام، دوباره فعالیت کند" خاطرنشان کرد: البته به شرطی که بزرگان اصلاحات در حوادث اخیر که از آن تعبیر به فتنه می‌شود، به کاهش بحران و بازگرداندن آرامش در کشور تلاش کنند. ممکن است در ایفای این نقش بزرگان اصلاحات هم مورد نقد قرار بگیرند، اما چه باک. اگر نظام و صیانت از آن اصلی‌ترین موضوع مطرح در زمان حاضر است، چه اشکالی دارد محمد عطریانفر گذشته خود را نقد کند، حتی اگر کسانی که دیروز ستایشش می‌کردند امروز دریغ بدانند. رمز حیات و احیای جریان اصلاحات بازگشت به اصل نظام وحمایت از بیانات امام(ره) و پشتیبانی از ولایت فقیه است.

عطریانفر هم‌چنین به ارائه راهکار برای حل بحران‌های موجود پرداخت و با طرح این سوال که " نکته مهم دیگر این‌که در بحران‌های موجود چه باید کرد؟" اظهار کرد: به نظر من اولین گام این است که همه کسانی که دل در گروی انقلاب دارند، با پرهیز از حرکت‌های تند به تفاهم و همدلی بپردازند. یعنی به نفع طرف مقابل عقب نشینی کنند ـ حال به حق است یا ناحق ـ و زیر چتر ولایت فقیه گرد هم بیایند. گام دوم این‌که در هر سطحی و توسط هر کسی هر نوع رفتار ساختارشکنانه محکوم شود؛ یعنی در یک اغتشاش خیابانی نیروهای نظامی نیز باید قانونمند حرکت کنند و به گونه‌ای در برابر ساختارشکنی‌ها بایستند که بتوانند از عمل خود دفاع کنند که نمونه بارز آن حادثه کهریزک است که روزی به عنوان یک مشکل در نظام ما مطرح شد و به دلیل عملکرد بد برخی از مسوولان مجبور شدیم از رهبری هزینه کنیم.

وی با اشاره به این‌که " بحث دیگر وجود ابهام و در کنار آن ابهام‌آفرینی است" گفت: در یک رقابت سیاسی ممکن است ابهاماتی وجود داشته باشد که کسانی در زمینه رفع آن مسوول هستند، اما در حوادث سیاسی و رقابت‌های خشن، برخی ابهام‌آفرینی می‌کنند و من بر این باورم، کسانی که در این مقام قرار می‌گیرند تنها و تنها به خشونت می‌اندیشند که البته خشونت جز خشونت تولید نخواهد کرد و اولین قربانی آن همان کسی است که خشونت را تولید می‌کند. گام چهارم حفظ ارزش‌های اسلامی و دینی است که این تکلیف نه تنها بر عهده مردم بلکه به صورت مضاعف بر دوش نخبگان است و من با صدای بلند حرمت‌شکنی و موضع‌گیری علیه ارزش‌های دینی نظام و رهبری را یک فرایند ضدانقلابی و معاقب می‌نامم و اگر بگوییم طرفداران انقلاب و نظام باید حرف خود را از این حرکت‌های ساختارشکنانه جدا کنند، سخنی به گزاف نگفتیم. در این راستا اتفاقاتی که در روز عاشورا رخ داد و توهین‌هایی که به ولایت فقیه صورت گرفت نیز باید محکوم شود و البته عملکرد رسانه ملی نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد که آیا لزومی داشت که چندین بار این موارد را پخش کنند؟

وی ادامه داد: گام ششم ایجاد وحدت در جامعه با محوریت رهبری است و گام هفتم جلوگیری از مداخله‌جویی قدرت‌های بیگانه و گام هشتم پرهیز از هرگونه احساسات غیرعقلانی و برخوردهای صادقانه با حوادث و نیز واقع‌بینی سیاسی است. گام نهم و نهایی تجدید دعوت رهبری نظام است که ایشان به دو امر دعوت کردند؛ یکی به آرامش و دیگری اعتماد به مسوولان.

خبرنگاری پرسید: از بازگشت آرامش به کشور صحبت کردید، ارزیابی شما از بیانیه هفدهم میرحسین موسوی که اغتشاشگران و هتاکان را ملت خداجو نامیده چیست؟

عطریانفر پاسخ داد: این برداشت شما از بیانیه آقای مهندس موسوی تلقی شماست. اما به نظر من صدر و ذیل محورهای بیانیه مهندس موسوی دو رویکرد متفاوت را دنبال می‌کند؛ اگر حسن ظن داشته باشید می‌بینیم محورهای پایانی ایشان به خصوص دو بند از 5 بند می‌تواند مورد توجه مسوولان نظام قرار بگیرد؛ یکی آن‌که به صورت تلویحی دولت مستقر به رسمیت شناخته شده که به رسمیت شناختن و مسوول‌پذیر خواندن آن در بند یک بیانیه پیش‌درآمدی هم داشته است و آن این‌که ـ چه از روی جبر باشد چه از اختیار ـ به نتیجه انتخابات تمکین کرده است. کما این‌که در انتخابات سال 84 آقای هاشمی نیز در بیانیه‌ای در برابر هویت حقوقی کسی که انتخاب شد، تمکین کرد؛ بنابراین این بند را می‌توان به عنوان یک بند تامل ‌برانگیز مورد مطالعه قرار داد.

وی افزود: نکته دیگر این‌که ایشان در بیانیه خود مطالباتی را مطرح می‌کند و تاکید دارند که لزومی ندارد همه آن‌ها هم‌بند و هم عرض خواسته شود. آقای مهندس موسوی خود باید به روشنی این افق کمک کند و نیازی به توافق و مذاکره هم نیست، بلکه می تواند از موضع حکمت و تدبیر این کار را انجام دهد.اما در مجموع باید گفت صدر بیانیه ایشان تند به نظر می‌رسد.

/ 1 نظر / 22 بازدید
امیر تقی زاده فرتاش

سلام با " دکترین های فراموش شده (4)/ قسمت اول " بروزم ! خسته نباشید با تشکر amir215.persianblog.ir