آخرین نظرسنجی سازمان های حکومتی

نتایج جدیدترین نظرسنجی کشوری درباره انتخابات آتی ریاست جمهوری نشان می‌دهد آقای احمدی نژاد نه فقط پیشتازی خود را نسبت به رقبا حفظ کرده، بلکه وضعیت ایشان نسبت به نظر سنجی سراسری دوهفته پیش اندکی بهترهم شده است.

به گزارش "الف"، این نظرسنجی در تاریخ بیستم اردیبهشت ماه جاری در 31 مرکز استان کشور (شامل تهران) با حجم نمونه  15 هزار پرسشنامه انجام شده و خلاصه مهمترین نتایج آن به شرح زیر است:

سوال 1 – آیا در انتخابات آتی ریاست جمهوری شرکت می‌کنید؟
پاسخ مثبت: 57.5 درصد
نتیجه مشابه نظرسنجی 6 اردیبهشت: 57.2 درصد
کمترین میزان در میان مراکز استان ها: ارومیه (40 درصد)، اردبیل(42 درصد)، سنندج (45 درصد) و اهواز (49درصد)
بیشترین میزان در: یاسوج (78درصد)، بیرجند (72درصد)، زاهدان (72درصد) و بجنورد (62درصد)
 
سوال 2– در انتخابات آتی به چه کسی رای خواهید داد؟
بیشترین رای به احمدی نژاد: زنجان – یاسوج – شهرکرد
کمترین رای به احمدی نژاد: اردبیل – اهواز - اراک

سوال 3 – در مقایسه با آقای مهدی کروبی و آقای محمود احمدی‌نژاد به کدام یک رای خواهید داد؟
 

4 - در مقایسه با آقای میرحسین موسوی و آقای محمود احمدی‌نژاد به کدام یک رای خواهید داد؟
 
 

5 - در مقایسه با آقای محسن رضایی و آقای محمود احمدی‌نژاد به کدام یک رای خواهید داد؟


6 – به کدام یک از این نامزدها حتما رای نخواهید داد؟


توضیح بخش خبری الف:

1. نظرسنجی‌هایی که نتایج آنها در الف منتشر می‌شود از جمله همین نظرسنجی، حاصل کار مراکز تخصصی نظرسنجی کشورمان هستند. از آنجا که این مراکز به نحوی از بودجه عمومی کشور استفاده می‌کنند، نتایج نظرسنجی‌هایشان را یا محرمانه و یا غیرقابل استناد و محدود منتشر می‌کنند به همین دلیل الف نمی‌تواند نام آنها را اعلام کند.
ضمنا" غیر قابل استناد بودن نتایج یک نظر سنجی الزاما به دلیل نادرست بودن نتایج آن نیست. با یان حال الف صرفا نتایج نظرسنجی‌هایی را منتشر می‌کند که از اعتبار برگزار کننده آن اطمینان کافی حاصل کند.

2. ممکن است گاهی نتایج نظرسنجی‌ها با دیدگاه‌ها یا انتظارات بینندگان محترم منطبق یا نزدیک نباشد و به دلایل مختلف، فضای انتخاباتی موجود در اینترنت، رسانه ها یا اطراف خوانندگان محترم با نتایج نظرسنجی‌ها مغایر باشد. الف این دلایل را برای منتشر نکردن نتایج نظرسنجی های معتبر از نظر روش و اجرا، کافی نمی‌داند.

3. تجربه انتخابات ‌های قبلی نشان داده است در مواردی عموم مردم در روزهای آخر مانده به رای‌گیری تصمیم می‌گیرند یا تصمیم قبلی خود را تغییر می‌دهند.

4. نظرسنجی‌های اینترنتی به دلیل محدودیت و تورش نسبتا شدید شرکت‌کنندگان، از نظر علمی قابل تعمیم به کل کشور یا افکار عمومی نیست و نیز به دلایل فنی و امکان دستکاری های متعارف، نتایج آن اساسا فاقد اعتبار است به همین دلیل الف نظرسنجی اینترنتی برگزار نمی‌کند.
منبع:الف
/ 0 نظر / 23 بازدید