مرگ «عبدالله بن جبرین» مفتی برجسته وهابیان؛و صادر کننده فتوای قتل شیعیان...

«عبدالله بن جبرین» مفتی برجسته وهابیان و عضو سابق هیئت علمای عربستان سعودی دوشنبه شب بر اثر بیماری در گذشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، «عبدالله بن جبرین» که در سال 1353 هجری قمری در یکی از روستاهای ریاض پایتخت عربستان سعودی متولد شده است، در حالیکه که چند روز پیش برای مداوا به آلمان سفر کرده بود، به دلیل ترس از پیگیریهای حقوقی و بازداشت به خاطر فتاوی حمایت آمیز از تحرکات گروهک القاعده و طالبان و حمایت از اقدامات تروریستی، سفر خود را نیمه گذاشته و به عربستان بازگشت.
وی پس از فرار به عربستان، به دلیل افزایش بیماری جسمی خود، در ساعات پایانی دیشب هلاک شد و قرار است فردا در قبرستان "العود " شهر ریاض به گور سپرده شود.
گفتنی است، بن جبرین همراه با چندی دیگر از مفتاین وهابی علاوه بر مهدور الدم دانستن شیعیان، با صدور فتاوایی خواستار انهدام حرم حضرت رسول اکرم (ص) و مراقد امامان شیعه شدند.
این فتاوا که در پی استفتای جمعی از دانشجویان دانشگاه وهابی «محمد بن سعود» صادر شده بود از مدتی پیش و پس از آغاز تعطیلات تابستانی حوزه‌های وهابیت و دومین حمله به بارگاه عسکریین در سامرا، در سطح گسترده‌ای توزیع و در آن از هر اقدامی برای محو آنچه آثار شرک بویژه در کشور عراق و شهر کربلا خوانده شده، استقبال شد.
در بخشی از این فتاوا که از حرم امامان شیعه به عنوان بت‌هایی یاد کرده که باید با خاک یکسان شود، آمده‌ است: حسین [ع] از شرک شیعیان به دور است اما حرم او باید به عنوان اصلی‌ترین نماد شرک در عراق ویران شود.
این فتوا حتى با واکنش تند مسلمانان غیر وهابی، به خصوص مسلمانان اهل سنت مواجه شد.
بن جبرین همچنین در پاسخ به استفتایی درباره حزب الله لبنان گفته بود: «یاری کردن این حزب رافضی جایز نیست. جایز نیست تحت فرمان آنان رفت و جایز نیست برای پیروزی و قدرتمند شدن آنان دعا کرد. نصیحت ما به اهل سنت این این است که از آنان بیزاری بجویند، کسانی را که به این حزب می‌پیوندند، رها کنند و دشمنی آنان با اسلام و مسلمانان و ضررهای قبل و حال آنان را به اهل سنت روشن کنند. رافضیان همواره دشمنی اهل سنت را در دل داشته‌اند و در حد توان تلاش کرده‌اند عیوب اهل سنت را آشکار کنند، از اهل سنت انتقاد کنند و برای آنان خدعه بورزند.»

/ 0 نظر / 21 بازدید